Kodu sissepääsu puhastuslahendustest

Tagumine aeg on kriitilise pilguga üle vaadata oma kodu välisukse ümbrus ja hinnata sealt sissetuleva mustuse hulka. Kas ja kui suure tõenäosusega jõuab saabuv lumi ja pori tuppa ja mida saaks ette võtta, et seda ei juhtuks.

Siinkohal veidi numbritest. On tõestatud, et:

  • kuni 90% mustusest jõuab ruumidesse väljastpoolt
  • hea puhastusala suudab sellest kinni pidada isegi üle 90%
  • hea puhastusala vähendab koristusvajadust kuni kolm korda.
  • kuna abrasiivne mustus kahjustab põrandaid kõige rohkem, siis aitab korralik sissepääsulahendus põrandate esialgset välimust kordades kauem säilitada.

Tavapärane puhastuslahendus kodudes on välisukse taga olev plastist, kummist või metallist rest, millel saab jalad suurest sodist ja lumest puhtaks. Kuna mustus vajub restist läbi, säilivad selle puhastusomadused ja resti hoolduseks piisab, kui restialune mustus aeg-ajalt kokku pühkida ja eemaldada. Et eemaldada jalatsitelt liiv, niiskus ja muu peenem mustus, on parim lahendus korralik porivaip.

Müüdavad porivaibad on väga erineva kvaliteediga. Hea matt nö mahutab palju, säilitades seejuures oma puhastusomadused ning jäädes samas lihtsalt tolmuimejaga puhastatavaks. Näiteks suudab Zeno porimati üks ruutmeeter kinni pidada 5 liitrit vedelikku ning 6 kg mustust. Kui vaip puhastada, töötab ta jälle nagu uus. Hea porimati kiud püsivad püsti ja töötavad ka keerulistes tingimustes. Lamandunud kiud kaotavad oma puhastusomadused. Seda juhtub odavamate vaipadega, aga ka näiteks naturaalsete kookosmattidega.

Head porimatti tuleks võtta kui pikaajalist investeeringut. Nutikad inimesed mõtlevad lahenduse läbi juba kodu planeerides. Nii mõnigi kogenum ei kasutagi esikus või tuulekojas muud põrandakatet - lihtsalt seob porivaiba disaini ülejäänud põrandakontseptsiooniga ja paigaldab otse betoonile. Üsna kindlalt võib väita, et selline lahendus on visuaalselt kõige ilusam ning ka kõige tõhusam - puhastavat pinda on piisavalt ning välisjalanõud saab jalast võtta ja jätta enamasti juba porivaibale. Aluspinnale kinnitatud porivaip ei hakka lokkima, ruumis ringi 'jalutama' ja puudub oht lahtise serva taha komistada.

Üsna inimlik on, et probleemi hakatakse lahendama alles selle ilmnedes. Seetõttu otsisime välja mõned lõbusamad näited, mis aitavad mustust ja niiskust kinni pidada kasvõi osaliselt.