Vaip nagu sultanil

Maailmakuulsates muuseumides jäävad lisaks maalidele ja uhkele mööblile silma ka imeilusad vaibad. Sellist dekoratiivset sisustuselementi ihkaks nii mõnigi ka enda koju. Orientaalsetest vaipadest kirjutab Siret Antsmäe.

 

Vaibal on läbi aegade olnud eri rolle ja tähendusi – muinasjutulisest abimehest või jõukuse sümbolist kuni praktilise sisustuselemendini. Vaipade mustritest võib tihti välja lugeda põnevaid jutte ja traditsioone, mida on ühes või teises piirkonnas läbi mitmete inimpõlvede juba kasutatud. Vaipade eest on välja käidud müstilisi varandusi.

Vaipade kaudne ajalugu ulatub väga kaugele - ligikaudu 6000 aastat e.m.a., kui inimene õppis lambaid ja kitsi pügama ning nende karvadest lõnga valmistama. Lõngast sai omakorda kududa kangast või vaipa. Laiemalt hakkasid vaibad ja nende kudumistehnikad levima aga 1000 aastat e.m.a. Kuulus itaalia maadeuurija Marco Polo „avastas" oma retkedel Kesk-Aasiasse vaipade kudumise kunsti. Rännu- ja kaupmeeste abil levisid teadmised vaibakudumisest Pärsiasse, Indiasse, Hiinasse ja Põhja-Aafrikasse.

Vaipu jaotatakse kudumistehnoloogiate, materjalide ja mustrite põhjal paljudesse klassidesse. Orientaalsetele ehk klassikalistele vaipadele on omased harmoonilised värvid ja siidjalt pehme pind. Lisaks kvaliteetsele villale on läbi aegade kasutatud vaiba kudumiseks siidi, kulda või mõnda muud eksklusiivset kiudu tervikuna või segatuna.

Käsitsi sõlmitud vaiba valmistamiseks võib kuluda aasta. Üks kvaliteetselt käsitsisõlmitud vaip koosneb ligikaudu 200000 -500000 sõlmest ühel ruutmeetril. Samas suudab üks vilunud sõlmija sõlmida päevas ca 5000 sõlme. See tähendab, et ühe keskmise suurusega vaiba valmistamiseks kuluks ühel inimesel pool kuni üks aasta.

Vanimad tänapäevani säilinud vaibad on u. 500 a e.m.a ning need on välja pandud suurtes maailmakuulsates muuseumides nagu Ermitaažis Peterburis või New Yorgi Metropolitani Kunstimuuseumis.

Kel hing ihkab, võib saada täpselt samasuguse vaiba omanikuks, mis võis aastasadu tagasi kuuluda mõnele ülirikkale sultanile. Vaipade suurtootja Wissenbachi eksklusiivkollektsioon „Löwenkollektion" koosnebki just selliste iidsete ja kuulsate vaipade täpsetest reproduktsioonidest.
Unikaalse disainiga vaipade kudumisel

Kasutatakse muistset kudumistehnoloogiat ja kvaliteetset Kesk-Aasia mäestikes või Uus-Meremaal kasvavatest lammaste villa.

Käsitsi sõlmitud vaiba valmistamiseks võib kuluda aasta
Ühe klassikalise vaiba valmistamine koosneb üheteistkümnest etapist:
· Pügatud villa puhastamine suuremast mustusest
· Vill kootakse niidiks
· Käsitsi korrutatakse niit lõngaks
· Lõnga värvitakse looduslike värvidega ja kuivatatakse lageda taeva all
· Lõngavihud keritakse keradesse ja ladustatakse
· Sõlmijad sõlmivad erivärvilistest lõngadest ettejoonistatud mustritest vaiba
· Vaibad pestakse puhtaks ohtra vee ja harjadega
· Pestud vaibad kuivatatakse lahtilaotatuna
· Pestud ja kuivatud vaibad venitatakse taas õigesse mõõtu
· Vaibad pügatakse ühtlasele kõrgusele
· Viimane kontroll ning viimistlus